Cestuj s námi! Má vlast: 7. etapa

"Obcházení hranic nám jde pomalu, ale jistě. Postupně zjišťujeme, že je někdy o mnoho lehčí vyhradit si pár týdnů a přejít nějaký delší trek než hledat mezery a dojíždět na hranice během klasických povinností všedních dnů. Ale v létě se nám povedlo vyrazit na přechod Krušných hor, na které jsme si vyhradili celý týden."

Krušné hory jsou horské pásmo o délce asi 130 km. Tato oblast v minulosti neutrpěla jen historické škody (jako vytyčování hraničního pásma, vysídlování a bourání vesnic), ale významně ji ovlivnila i těžba jako taková a také nadměrná produkce oxidu siřičitého, který pocházel z okolních uhelných elektráren. V 90. letech byl stav tamní přírody a lesů nejkritičtější. Dnes už by nikdo neřekl, že je to vlastně jen několik let, kdy byly Krušné hory v tak špatném stavu. Dnes už jsou zalesněným turistickým cílem pěších, cyklistů a v zimě i běžkařů.

Orientační mapa 7. etapy:

 

Na Krušné hory jsme tedy měli vyhrazeno 7 dní, během kterých jsme zažili mrazivé noci, deště, horka, bouřky, ale hlavně krásnou přírodu a opět, podobně jako v Českém lese, minimum turistů!
Většinu etapy jsme měli štěstí na sypané cesty nebo stezky, na asfaltku jsme narazili jen výjimečně.
Těch pár dní stačilo k tomu, abychom se zase vrátili, alespoň vzpomínkami, do toho režimu a pohody, které se nastolí během dálkových treků. Vstávám-jím-jdu-jím-spím. Čistička mysli jak má být!NS Stopami horníků, u města Bublava

Když jsme plánovali tuto etapu, báli jsme se, že bude typické letní počasí a budeme se pod batohy péct. Neuvědomili jsme si, že jdeme do Krušných hor, kde nejen, že počasí je nevypočitatelné, ale také poměrně chladné.. A několik nocí jsme si užili téměř podzimně mrazivých.. Vedra se tedy nikdo bát v Krušných horách nemusí!


Noční 4°C a pak vstávání do letně osvěžujících 9°C.

Je těžké se neopakovat a nevykládat stále dokola, že jsme prošli další oblastí ČR, kterou jsme neznali, a která nás opět překvapila svým krásným prostředím.. když to tak stále dokola je.
Etapu jsme začínali v Plesné (asi 10 km severně od Mostu) a končili v Krupce (asi 10 km západně od Ústí nad Labem). A hned od začátku etapy naráželi na přírodní krásy Krušných hor.

  
Vyhlídka, PP Vysoký Kámen

Lesy a lesní stezky, louky a hraniční stezku čas od času prostřídala vesnička či město, na které se často otevíraly krásné výhledy díky kopcovité krajině.Výhled na město Kraslice, z PP Tisovec


Louky nad vesnicí Počátky

Ačkoliv jsme vesnic a měst, kde se dá dokoupit jídlo nebo zajít na oběd i večeři, potkali nemálo, malý základ jsme stejně měli z domova a první večer jej s radostí využili (a skoro celý snědli).

 

V Krušných horách se také nachází nejvýše položené město ČR- Boží Dar se svými 1028 m.n.m.!


V dálce Klínovec a vlevo v údolí město Boží dar

A hned u Božího Daru leží největší národní přírodní rezervace v Krušných horách, Božídarské rašeliniště. Jejím nejvyšším bodem je Božídarský Špičák, prý nejvyšší čedičový vrchol ve střední Evropě.


NPR Božídarské rašeliniště, vyhlídka přes Mrtvý rybník na Božídarský Špičák

 

A jen 2 kilometry za Božím Darem jsme se konečně dostali k nejvyššímu vrcholu Krušných hor: Klínovci. 1244 m.n.m. vysoký a většině známý spíše ze zimního období a lyžovaček. V létě je plný cyklistů a těch, kteří jsou ochotni se na něj vydrápat výstupem začínajícím na sjezdovce. Nahoře ale čeká rozhledna a restaurace a výhledy, které se z něj otevírají, za to rozhodně stojí.

  
Pohled zpět na Klínovec.

Přes Krušné hory také vede jedna z dálkových tras protínajících Evropu: E3. Její celková délka je téměř 7.000 km a na území ČR vede přes Krušné hory, Labské pískovce, Lužické a Jizerské hory a kousek Krkonoš, pak se stáčí do Polska a do ČR se vrací až u Kralického Sněžníku, dále prochází Jeseníky a Beskydy a poté už pokračuje dále na Slovensko. S E3 se tedy budeme ještě nějakou dobu na hranicích potkávat.


Směr doleva: označení dálkové trasy E3

Část E3, kterou jsme na území Krušných hor zvolili, vedla většinou stezkami nebo sypanými cestami.

E3 nás dovedla až k Pastvinám, dnes pouhým zvlněným loukám pojmenovaných podle zaniklé stejnojmenné vesnice.

 

Na Pastvinách už jsme byli jen kousek od Krupky, kde jsme plánovali nasednout na vlak a vrátit se do sucha a tepla domova.
Krušné hory se s námi rozloučili nejlépe, jak mohly. Při posledním sestupu nám předvedly výhledy na České Středohoří, jaké jsme tedy rozhodně nečekali! A i když České Středohoří není ani zdaleka u hranic, hned nám bylo jasné, že máme další cíl, kam by stálo za to se jet podívat.


Sestup do Krupky a výhled na České Středohoří

7 dní v Krušných horách uteklo jako voda. Ani se nám nechtělo věřit, že už zase jedeme domů. A když jsme unavení, zaprášení a ospalí nasedli do vlaku, tak naše první myšlenka nebyla na horkou sprchu nebo postel. Spíš směřovala na to, kdy se zase vrátíme na hranici a dojdeme další kousek z Krupky do Dolního Žlebu u Děčína. Takhle by asi měly končit všechny výlety, co myslíte?


Z PLESNÉ DO KRUPKY (KRUŠNÉ HORY)

  • 220 km,
  • 6 nocí,
  • 60% turistickými cestami a 40% po hraniční stezce

 


Další příběhy, mapky i fotografie z našeho obcházení České Republiky i odjinud najdeš na www.cestujsemnou.cz nebo na našich sociálních sítích na FB nebo IG Cestujsemnou.cz.

Tak zase příště ahoj!

 

 

 

 

 

  Napište příspěvek

Slouží pouze pro odpověď, nebude nikde zobrazen.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace