GR 221, Mallorcou trošku jinak

Sylva s Matějem teď sice v každé volné chvíli obcházejí hranice České republiky, ale neodolali volání další GR trasy, a strávili týden na Mallorce, kde překročili další pohoří, Serra de Tramuntana na západním pobřeží ostrova. Skrz tento masiv vede GR 221, v překladu nazývaná „Suchá kamenná cesta“, 120 km dlouhá, s mírnějšími kopci, kde se střídá divoká horská krajina s krajinou kulturní, plnou teras s olivovníky a vystavěnými kamennými cestami.

Začátek treku v SantElm.

Když jsme se dozvěděli o cenově dostupných letenkách na Mallorcu z Berlína, nemohli jsme odolat a vyrazili jsme. O GR 221 jsme se dozvěděli teprve nedávno, ale o to zvědavější jsme byli. Ani jeden z nás ale nečekal to, co jsme na Mallorce našli. Krásné a impozantní hory, které sice dosahují výšky maximálně kolem 1300 m. n. m., přesto charakterem připomínají alpské „čtyřtisícovky“, tiché lesy, i nekonečné kamenné stezky. Mallorca nás oba dva prostě parádně překvapila.

  

Výstupy i sestupy byly mírnější, než jsme zvyklí, což ovšem neznamená, že se člověk občas pěkně nezapotí..

Trasa často prochází vesničkami, což je příjemné jednak na nabrání vody (trasa je opravdu suchá jak napovídá její název), i na odpočinek a dokoupení zásob jídla. Pro ty, kteří vyhledávají ubytování pod střechou také skvělá možnost jak si trasu projít, a spát přitom každou noc v posteli.

 

Výhled na vesničku Deiá.

My jsme s sebou do 10 kg odbavených zavazadel sbalili i pár balíčku Expres Menu, abychom se pořádně najedli, ušetřili plyn, který je ke koupi jen na začátku treku, a nevařili jen obvyklou kombinaci na cestách- kuskus, těstoviny a další instantní jídla. Takže jsme téměř každý večer měli takovou hezkou českou večeři.

Moravská kapsička + instantní bramborová kaše
Oblíbili jsme si kombinovat balíčky Expres Menu s instantními přílohami (br. kaše, rýžové nudle, kuskus, atd.).
A všimli jsme si, že na fotkách s jídlem vypadám vždycky prostě nejspokojeněji!

 

Kuře s brokolicí využité jako omáčka k rýžovým nudlím.

Kuře na paprice u ohýnku.

Celou cestu jsme potkávali naše oblíbené značení spíše pomálu - nepatří právě k nejlepším a nebýt map v mobilu, ztráceli bychom se podstatně častěji.

Přejít GR 221 nám trvalo 7 dní, šli jsme pohodovým tempem. Konec konců, z té krásné přírody ani nebylo kam spěchat. Všem koho baví treky, i těm, kdo si ještě nejsou trekováním jistí, můžeme tuto trasu jenom doporučit. Kombinace horské krajiny a vcelku mírné cesty je prostě ideální.

Další informace o GR 221 nebo dalších trecích, které Sylva s Matějem absolvovali, najdete na www.cestujsemnou.cz,
případně na sociálních sítích na https://www.facebook.com/cestujsemnou.cz/ nebo na https://www.instagram.com/cestujsemnou.cz/.

 

 

  Napište příspěvek

Slouží pouze pro odpověď, nebude nikde zobrazen.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace