Markéta Hanáková - expedice Hindúkuš 2016

Druhá nejvyšší hora Hindúkuše a nejvyšší hora Afghánistánu Noshaq 7492 m – to byl cíl expedice Markéty Hanákové pro rok 2016. Firma Expres Menu byla u toho!

Proč zrovna Afgánistán?

Před pár lety nás oslovila slovenská horolezkyně a skialpinistka Petra Poganyová, jestli bychom nespojili síly a společně se nepokusili o výstup na tuto horu. Tehdy jsem si říkala, že se ta holka asi zbláznila, protože o Afghánistánu člověk čte jen samé negativní věci. Nicméně mi tento vrchol začal vrtat v hlavě. Letos uzrál čas a my se v létě pokusili o výstup na tuto horu.

Noshaq nepatří k často vyhledávaným vrcholům, zatím se o výstup na jeho vrchol, pokoušelo jen minimum expedic a na tuto horu se nepodnikají žádné komerční expedice. 

 

Co je na hoře Noshaq tak zajímavého?

Noshaq se nachází ve Wakhánském koridoru v severovýchodním Afghánistánu. Koridor je taková úzká 220 kilometrů dlouhá nudle nacházející se mezi Pákistánem, Čínou a Tádžikistánem. Místní obyvatelé toto území nazývají Bam-e Dunya nebo-li Střecha světa.
Wakhanský koridor je jedno z mála míst, kde panuje klid zbraní, a ženy tu nejsou považovány za méněcenné. Je to však velmi chudá část země.

Co je Vaším cílem?

V roce 2013 jsem jako první člověk na světě, který má kardiostimulátor, vystoupila bez použití umělého kyslíku do nadmořské výšky 7219 m. V letošním roce se chci pokusit tento světový rekord výstupem na Noshaq překonat.
Pokus o překonání světového rekordu budeme dokumentovat i filmařsky, takže doufám, že se můžete těšit na nový zajímavý film.


Mým cílem je také ukázat i ostatním, že ani zdravotní handicap nemusí nutně znamenat konec velkých plánů a snů. I lidé s kardiostimulátorem se mohou aktivně věnovat svým náročným koníčkům. O tom, že se mi pár lidí, kteří jsou podobně handicapovaní, podařilo podpořit v jejich činnosti, svědčí maily, které od nich dostávám nebo i osobní setkání.

 

Jak Vaše expedice dopadla?

Noshaq – nejvyšší hora Afghánistánu nás nechtěla. My jsme chtěli moc, i proto jsme si několikrát fakt hrábli hodně na dno, ale bohužel. Hora se neumoudřila. Zdálo se, že se zlobí, že ji rušíme. A mračila se každým dnem víc a víc. Možná je to dobře, že nás nepustila výš… Každopádně byla tahle expedice do Hindúkuše pro nás zatím asi nejemotivnější, fyzicky a psychicky nejnáročnější a zážitky se nám vryly hluboko pod kůži.

 

A co naše jídla, osvědčila se Vám?

Do výškových táborů se hodí dehydratovaná strava, která je lehká. Ale při měsíční expedici někde daleko mimo civilizaci člověk zákonitě pocítí absenci masa a klasického normálního jídla. Řešení se nám letos konečně podařilo nalézt. Expres menu vyrábí právě takovéto jídlo. Je to hotové jídlo, které neobsahuje žádné chemické látky ani jiné složky a přitom vydrží i tři roky.

Takže letos si v základním táboře pod Noshaqem kdesi uprostřed Hindukúše jsme si dopřávali svíčkovou, selskou baštu či gulášek...

 

 

Více se dočtete na stránkách expedice zde.

  Napište příspěvek

Slouží pouze pro odpověď, nebude nikde zobrazen.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace