Na plachetnici mezi Norskými fjordy

Tomáš Kůdela se tentokrát vydal se svou plachetnicí do krás Norských fjordů. Tato netradiční kombinovaná plavba trvala 10 dní a vedla z Bergenu do Molde se zajížďkou do Geirangerfjordu.

Jejich putování po norksých fjordech začalo ve městě Bergen, které je vstupní branou do západních fjordů. Zde se schází celá posádka a poté vyplouvají směrem na otevřené Severní moře. Přesouvají se pak do severnějších norských oblastí, kde je již cesta je lemována kopci a skalami a barevnými dřevěnými domečky roztroušenými kolem fjordů. Většina domečků u vody má i své molo, před kterým stojí vyvázán člun či loď.

Původně bylo plánem navštívit ještě Trollstigen, jako zavšení celé cesty. Po předpovědi na Gribmodelu se ale usnesli, že plán pozmění. Jak řekl Honza: „Nemusíme mít všichni z toho oči jak játrový knedlíky." V městečku Maaloy si dali pauzu a rozhodli se vyplout až v 18 h večer.

Směřujemí potom dále do Geirangerfjordu, který je jedním z ramen Storfjordu. Fjord se tam postupně zužuje a je lemován nádhernými strmými skálami. Má mírně esovitý tvar a výška skalních útesů dosahuje až 500 m.

"Zajímavostí jsou farmy, které se po krajích fjordu nachází. Některé z nich jsou opuštěné, jiné ale stále obydlené. V 18. a 19. století zde tyto farmy byly postaveny místními optimistickými osadníky. Život farmářů musel být velmi těžký. Obdělávání zdejší půdy nebyla určitě legrace a mimo to, strach o dobytek a děti nutil rodiny k ne příliš populárnímu kroku, a to k jejich přivazování k nejbližšímu balvanu, aby se ze svahu nezřítili dolů." píše Tomáš Kůdela."Jejich přístupnost nám byla dlouho záhadou. Z plachetnice jsme viděli pouze lanovku vedoucí k vodě, ale žádnou přístupovou cestičku. Až při projížďce fjordu na dingy jsme o desítky metrů dál uviděli velmi špatně přístupnou cestu vedoucí k těmto farmám."

 

Pak dojíždí do hlavy fjordu, malé vesničky Geiranger. Zde zakotvili a vydali se nádhernou přírodou do hor, k vodopádům i na několik vyhlídek.

Dále pak vyplouvají směrem do Moldea cestou se ještě zastavují na několika ostrůvcích a ostrovech.

 

Jejich další fotky si můžete prohlédnout na stránkách Tomáše Kůdely zde.

 

Video z plavby shlédněte tady.

  Napište příspěvek

Slouží pouze pro odpověď, nebude nikde zobrazen.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace