Nordkapp ve třech 2016

"Cestu jsme plánovali několik let. Čerpali jsme z cestopisů na webu Motorkáři.cz, ale hlavně hodně od Petra Jílka, který svůj sen uskutečnil již dříve v roce 2014." uvádí účastníci expedice do Norska.

Základní údaje o expedici

Termín: 

1.7. 2016 - 17.7.2016

 

Sestava cestujících:

Martin Hofman ( Dasty )- Yamaha Super Tenere 1200,

Jan Abraham (AB Honza)- Honda CBF 1000,

Petr Bělohlávek Jouzahonda)- Honda Varadero XL 1000.

 

Jejich cesta dlouhá 8338 km vypadala takto:

 

 

Jak popisují tuto cestu sami účastníci?

Po uváženém nákupu potravin, paštik, tatranek, a PIVA (cca 20ks na jednu motorku), jsme zvažovali, co na hlavní jídlo. Dali jsme na recenze a zkušenosti Péti Jílka s hotovými jídly Expres Menu, které se dají lehce ohřát ve vodě. K tomu jsme přidali jednoduché přílohy jako je rýže, těstoviny nebo chléb. V průměru na jednu motorku jsme koupili 25 balení jídel Expres Menu na 16 dní.
Jídlo nás oslovilo jak chutí, tak i kvalitou zpracovávání. Snad jen mohlo být v sáčku více omáčky… ,,NENAŽRANCI“!

:-) Chuděrky motorky táhly takový náklad skoro celou cestu. Naštěstí ne celou, ta byla dlouhá 8338km, a to se moc nebloudilo :-) Denní nápor byl v průměru cca 450km.

 

Odjezd do Norska na Nordkapp jsme naplánovali na 1.7.2016 v 7:00. Cesta měla vést přes Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Norsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Polsko a ČR. No a jak se naplánovalo, tak se stalo. A jedeme!
Projíždíme jeden den za druhým, všude je na co koukat. Čím více jsme byli na severu, tím bylo chladněji. Příjezd do Tallinu na trajekt nás přesvědčil, že jazyková komunikace bude trošku problém.
Konečně plaveme a vítá nás Finsko, Helsinky. Do cíle zbývá cca 1500km. Finsko je moc krásné, potkáváme zde první sobíky a večer začíná přibývat světla.



Přijíždíme do Norska. Kocháme se krásnými horami, vodopády, zasněženými vrcholy, i čirou vodou, která se vlévá do řek, jež nekonečně lemují zdejší prvotřídní silnice. Tunely 240m pod mořem, dlouhé i 6400m. Trošku to tam klouže pod kolečky, ale jinak super zážitek. :-)

 

Jsme v cíli dne 6.7.2016.v 19 hodin! Na Nordkappu je krásné sluníčko, najelo se 3656 km. Vstupné na Nordkapp je 260NK. O půlnoci sledujeme západ a východ slunce. Fotíme se, vaříme kávu a dáváme si další Expres Menu. Slunce svítí jako v poledne, je to na opalovací krém :-).

 


GPS hlásí konec pevniny a my se kocháme posledním pohledem na Norské moře. Byl to super zážitek.
Z Nordkappu odjíždíme ve 2:30 ráno, všude hrozná mlha, není vidět na krok. Sjíždíme spět do vnitrozemí, kde za slunečního svitu ve 3:30 ráno znavení usínáme.

 


Naše další cesta směřuje na Lofoty, Kde potkáváme české pracovníky na zdejší farmě. Dále trajektem do Bodo a bereme směr Trothaim na Trolí stezku. Počasí nám moc nepřeje, stále poprchává, takže když jsme poprvé vyjeli na vyhlídku, všude jen samá mlha. Zkusili jsme stezku vyjet ještě jednou a ejhle, mlha je fuč a my prožíváme nezapomenutelný výhled na Trolí stezku.
Bereme směr Oslo, dále do Švédka, po mostech do Dánska, Německa, Polska a domů do ČR přes Liberec. Lije jako z konce, tak si navlékáme nezmoky. Po dlouhé cestě už byly pneumatiky vcelku sjeté, takže jízda po mokrých silnicích nebyla jednoduchá.

Domů přijíždíme 17.7.2016 ve 20:00 hodin.



Celkově je tato cesta náročná na kilometry i čas. Bylo by lepší této cestě věnovat nejméně 3 týdny.
Stojí za to vidět tak krásnou a nedotčenou krajinu, i když je v Norsku třikrát dráž než v ČR.
Celkový náklad na motorku a jezdce je plus mínus 28.000,-Kč. Najeto 8338km,spotřeba jedné motorky 430l BA95 a průměrná spotřeba Honda Varadero XXL 1000 je 5,5l na 100km.
Po příjezdu proběhla nutná údržba a oprava všeho co se porouchalo (těsnění výfuku,nové plexi, vyhřívané rukojeti… i prodřené boty :-) ).

 

     

 

Za expedici ,,Ve třech“ 2016 vypracovali Petr a Simča Bělohlávkovi.
16.11.2016

  Napište příspěvek

Slouží pouze pro odpověď, nebude nikde zobrazen.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace