Tentokrát do Alp!

GR 5 ve Francouzských Alpách spojuje Ženevské jezero se Středozemním mořem, okolí lázní Evian s Nice a prochází masivy Mont-Blanc, Vanoise, Ecrins, Queyras a Mercantour.

 Naše balíky s Expres menu připravené na další cestu!

Letos nás Expres Menu doprovodilo do dalších hor, na další „GR“ trasu, na další dobrodružství. Tentokrát jsme si vybrali tak dobře známé Alpy a jimi vedoucí trasu GR 5, která je překonává od Ženevského jezera až ke Středozemnímu moři. (Skoro se zdá, že cíl u Středozemního moře by se mohl stát společným motivem našich treků!)

   

Cesta z vesnice Saint Gingolph až do Nice měří 620 km a překonává převýšení cca 30 000 v.m.

 Přibližná mapa GR 5 vedoucí francouzskými Alpami.

 

GR 5 byla sice kratší cestou než GR 11, kterou jsme podnikli minulý rok, ale celkově byla trasou náročnější (viz zde). Převýšení tu některé dny bylo skoro dvojnásobné než to, které jsme obvykle překonávali v Pyrenejích.

Abychom si tedy zachovali dost sil, zvykli jsme si dávat si i během dne gurmánské pauzy na oběd! (Na což většina tamních turistů i trekerů hleděla přinejmenším s podivem. Jako by bylo něco neobvyklého na tom si dát v horách k obědu vepřové koleno, které si vybalíme z batohu!)

 

  

  

Většinu nocí na treku jsme trávili ve stanu. Postupně jsme si oblíbili spávat spíše v sedlech na trase, bylo povzbuzující den začít rychlým sestupem, přes oběd si dát pauzu, a odpoledne nebo k večeru vyšplhat na další výhled. Jediná nevýhoda byla v tom, že v sedlech většinou nebývá voda a tudíž ani možnost jak uvařit, pokud nechcete celý výstup nést navíc vodu na vaření. V tom nás ale zachraňovalo Expres Menu. Bez vody jsme si mohli večer jen rychle ohřát polévku nebo maso a pak rychle spát a čerpat energii na další den.

  

Na trasu jsme si opět nechali poslat balíky se zásobami, abychom měli pestřejší jídelníček než stále dokola instantní jídlo, bagety a konzervy. Minulý rok se nám balíky osvědčily, letos byla situace o něco obtížnější.

Oba balíky sice došly, ale ne v tak hezkém stavu, v jakém jsme je posílali (viz. fotografie na začátku článku). První balíček dostal během cesty zabrat tak, že jedna EM rajská omáčka (kterou oba milujeme, takže jsme nad ní velmi zaplakali) nevydržela hrubé zacházení a zaútočila na vše ostatní, co bylo v balíku zabalené. Štěstí v neštěstí bylo, že všechny pytlíky s jídlem byly v pořádku a stačilo jim dát párkrát sprchu a téměř vše bylo zachráněno. Druhý balíček, s kterým jsme už ani nepočítali (k našemu obrovskému překvapení) dorazil. Původní krabice se sice opět nezachovala a více než polovina obsahu se cestou zřejmě rozhodla, že vyrazí na jiný trek, ale lepší něco, než nic. Opět jsme nacpali batohy jídlem a vyrazili dál, celí nadšení, že zase bude maso a další dobroty.

Cestou sice bylo pár těžších chvil, bouřky, náročné sestupy i výstupy, únava a nevyspání, bolavé nohy a pálící chodidla, ale když jsme se nad tohle vše přízemní povznesli a rozhlédli se kolem sebe, pokaždé jsme v sobě našli další energii jít dál. A že některé ty výhledy dokázaly nabít energií pořádně!

 

Každodenní radost z dalšího úspěšného výstupu.

 

A když se nám poštěstilo a byl krásný výhled i u jídla, to bylo to pravé.

 

Col de L‘Iseran

 

Konce treků jsou někdy trošku smutné. Jak se člověk blíží k cíli, blíží se i konec všeho toho co je na cestě negativní… únava, bolavé tělo, obavy z deště i zoufalství z horka. Blíží se ale taky konec všeho toho krásného, to spaní na čerstvém vzduchu, ta nepopsatelná radost ze zdolání dalšího kopce, ta touha jít dál. 

Do Nice, do cíle naší trasy, jsme dorazili za svítání 31. den chůze. Po všech těch dnech a nocích strávených na cestě, po všech těch kopcích, údolích, sedlech, jsme byli opět v civilizaci. 

 

Další vyprávění, fotky, zážitky i útrapy z naší cesty můžete nalézt na našem webu zde, kam budeme postupně přidávat nové články.
A co se aktuálně děje, kde jsme anebo na čem právě pracujeme, můžete sledovat na našem facebooku zde.

 

© Sylvie Korbařová

 

Video z cesty shlédněte zde:

  Napište příspěvek

Slouží pouze pro odpověď, nebude nikde zobrazen.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace