Důležité jsou zásoby jídla a vody, ne zbraně

Poslední dobou se často setkávám s doporučeními, aby lidé více pamatovali na svoje zásoby jídla a pití. Německá vláda například schválila koncepci ochrany obyvatel, která doporučuje svým občanům, aby měli doma zásoby potravin a vody na dobu nejméně 10 dní. Nejsou však jediní. Podobnou koncepci má i Finsko či Rakousko (ti doporučují mít zásoby na 14 dní). Nizozemsko zase doporučuje vytvoření nouzového zavazadla s pitnou vodou, trvanlivými potravinami, léky a penězi.

Někteří kritici však namítají, že se takto zbytečně šíří panika a lidem to připomíná období studené války. Ale zkusme se na to podívat z jiného úhlu. Není to tak dlouho, co byl v Brně vydán zákaz pití kohoutkové vody a rázem v obchodech balená voda chyběla. Voda se sice mohla pít převařená, ale kdyby se pít nemohla, co by nastalo?

 Jelikož jsem vyrůstala na vesnici, byl náš život možná trošku jiný než ve městech. V létě se zavařovalo ovoce, nakládala zelenina. Něco se zamrazilo, něco se usušilo. Zásoby brambor jsme měli na celou zimu (pokud jsme zrovna neměli svoji úrodu, koupili jsme si od nějakého jiného pěstitele). V mrazáku jsme běžně skladovali zásoby masa (většinou z našich chovů), maso jsme měli také zavařené ve sklenicích, vajíčka naložená ve velkých sklenicích. Mléko pak bývalo každý den čerstvé od naší krávy, kozí mléko jsme zase využívali na krmení.

Dnes nám to připadá jako nějaká romantická idylka – mít svoje hospodářství někde na vesnic. Avšak já jako dítě jsem v tom žádnou romantiku ani idylku neviděla. Bylo to hodně práce a žádná dovolená. Nyní je to většinou jinak - jsme zvyklí, že v obchodech koupíme cokoliv a kdykoliv. Nepotřebujeme si dělat zásoby, zvlášť když víme, že v týdnu bude akce na to či ono, tak proč dnes kupovat více?

Když jsem si dělala průzkum o tom, jaké mívají dnešní domácnosti vlastní zásoby, zjistila jsem, že nejčastějším důvodem, proč zásoby nemívají, je to, že mají prý málo místa. V paneláku, když bydlí čtyřčlenná rodina ve 3+1, asi opravdu moc skladovacího prostoru není. Nemůžeme asi počítat s tím, že budou mít mrazák narvaný masem, ve spižírně samá zavařenina apod. Ale myslím, že každý z nás může mít někde bokem několik trvanlivých potravin – konzervy, rýži, těstoviny, luštěniny, sušené mléko atd.

Z toho mého malého průzkumu však také vyplynulo, že málokdo má doma zásoby pitné vody. Většinou jsme všichni závislí na kohoutkové vodě. Přitom voda je často daleko důležitější a je i více pravděpodobné, že se zde něco pokazí. Když jsou záplavy, je pitná voda téměř tím nejdůležitějším, co je nejdříve potřeba. Většinou se to rychle vyřeší přistavenou cisternou s pitnou vodou. Ale ne vždy může být cisterna tak rychle přistavena.

Možná si často lámeme hlavu s tím, že je někde nějaká krize a může se nějak dostat i k nám. Ale co je skutečně důležité? Měli bychom se naučit nějaké zodpovědnosti a soběstačnosti. Andor Šádor nedávno na Českém rozhlase prohlásil „Pro přežití jsou důležitější zásoby jídla a vody, ne zbraně“.

 

Snad Vás tento článek něčím inspiroval a podnítil k přemýšlení. Nejde nám o šíření negativních zpráv či šíření paniky. Je na každém z nás, jak se rozhodneme chránit sebe a své nejbližší. Když jedeme na dovolenou, také si vše potřebné sbalíme a pečlivě naplánujeme, co budeme jíst a pít. Stejně tak připravení bychom měli být tam, kde se cítíme nejbezpečněji – ve svých domovech.

 

(vk)

 

 Zdroje:

Pro případ pohromy se zásobte vodou, jídlem i léky radí Němcům vláda [online]. 2016 [cit. 2016-10-24]. Dostupné z: Pro případ pohromy se zásobte vodou, jídlem i léky, radí Němcům vláda Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/civilni-ochrana-nemecko-koncepce-zasoby-f06-/zahranicni.aspx?c=A160824_134102_zahranicni_mlb

Pro přežití jsou důležitější zásoby jídla a vody, ne zbraně. [online]. [cit. 2016-10-24]. Dostupné z: http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/pro-preziti-jsou-dulezitejsi-zasoby-jidla-a-vody-ne-zbrane—1638116
Skladujte desítky litrů vody a zásoby jídla na deset dní, doporučil Berlín občanům [online]. [cit. 2016-10-24]. Dostupné z: http://www.lidovky.cz/nemecka-vlada-schvalila-novou-koncepci-civilni-obrany-pfw-/zpravy-svet.aspx?c=A160824_153118_ln_zahranici_msl

Trendy ve spotřebě potravin [on-line]. 16. 2. 2011. Dostupné na: <www.czso.cz>.


Obrázky: https://pixabay.com.; http://www.freeimages.com/

  Napište příspěvek

Slouží pouze pro odpověď, nebude nikde zobrazen.

 

  • Krokodýl Dundee před 2 lety   odpovědět

    Šándor je idiot. Kdo nebude mít zbrané se kterými umí zacházet přijde i o vodu a zásoby. Holt blboučký lampasák.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace