Jídlo v letních měsících

Jedete na dovolenou a plánujete si sami vařit? Máme pro Vás několik tipů, jak si nezkazit dovolenou kvůli nemocem ze špatného zacházení s potravinami. Vycházíme z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), která vydala zásady pro bezpečnost potravin, které mají spotřebitele chránit před infekcemi a nemocemi z potravin.

Zvláště v letních měsících narůstá riziko nákazy nebezpečné salmonely. O to více musíme být opatrní při přípravě jídel na svých cestách a při zacházení s potravinami co nejvíce zamezit výskyt a množení nebezpečných mikrobů. Jak to máme dělat? Které potraviny jsou nejrizikovější?

Odkud se Salmonelóza bere?

Nejvíce náročné (rizikové potraviny) na skladování jsou hlavně suroviny živočišného původu, tedy syrové maso, ryby, drůbež, syrová vejce a produkty z nich (salmonely se vyskytují i na povrchu skořápek). Nebezpečná je též konzumace potravin tzv. druhotně kontaminovaných salmonelami, kdy se tak stalo při nedodržení správného technologického postupu při výrobě. Tyto uvedené potraviny však mohou být kontaminované již při nákupu, proto je tolik důležité správně tyto potraviny zpracovávat. Aby se salmonely účinně zlikvidovaly, je třeba teplota nad 75 °C v jádře pokrmu po dobu minimálně 15 minut (doporučováno je 20minutový var).
Naše produkty prošly bezpečnou sterilizací a kontrolou, tudíž nákaza salmonelou nehrozí. Pokud si tedy vezmete na cesty naše výrobky, stačí před konzumací jen ohřát a sníst.

 

Nejdůležitější je prevence, WHO doporučuje dodržovat těchto 10 zlatých pravidel:

1. Vybírat při nákupech a používat jen takové poživatiny, které jsou zdravotně nezávadné

Nakupujte a používejte jen čerstvé potraviny. Důležité je také všímat si obalů potravin. Každá balená potravina musí obsahovat:
- název výrobku
- výrobce
- údaje o podmínkách skladování včetně teplot
- datum použitelnosti (u rizikových výrobků) nebo datum minimální trvanlivosti

Rizikové potraviny doma ukládejte jen při teplotách uvedených na výrobcích (chladničky či mrazničky). Rozhodně nekupujte neoznačené výrobky, podezřele levné, viditelně smyslově změněné, vykrajované zeleniny a ovoce. Vejce kupujte jen s razítky.
Dalším signálem proč nekoupit potravinu je, pokud má prodejna nízký hygienický standard, např. když obsluha má velmi špinavý plášť, bere nebalené výrobky (kromě ovoce a zeleniny) do rukou bez použití náčiní, nebo váží na stejné váze syrové i tepelně zpracované výrobky (např. v lahůdkách kuře i vinnou klobásu).
Při nákupu si také všímáme, zda maso nemá našedlou barvu, nebo při zatlačení lžičkou se důlek ihned nenarovná. Uzenina v nákroji nesmí být našedlá či nazelenalá. U ryb si všímáme tzv. „smutných očí“, u ovoce a zeleniny ovadnutí, hnilobných či plesnivějících skvrnek, u sýrů zase okorání a drobných skvrnek plísně…atd.
Obaly rizikových potravin musí být ve vodotěsných obalech, musí být důsledně odděleny od ostatních potravin. Protože salmonely mohou být i na obalech chlazené či mrazené drůbeže, nesmí se dávat do jedné tašky s ostatními potravinami (např. pečivem).

Suroviny, které používáme k naší výrobě, jsou pečlivě kontrolovány při vstupní prohlídce (kontrola teploty surovin, smyslová kontrola) za podmínek dodržování správné výrobní praxe. Suroviny pocházejí pouze od ověřených dodavatelů, kteří vyhovují našim vysokým nárokům.

 

2. Zajistit dokonalé povaření a propečení potravin

Toto je určitě jedno z nejdůležitějších pravidel. Drůbež, syrové maso, ryby i syrové maso je třeba zpracovávat odděleně od ostatních potravin (je lepší mít barevně odlišená prkénka na každý druh potravin), vše dobře opláchnout horkou vodou a saponátem.
Pro zničení salmonel je třeba teplota 70°C ve všech částech potraviny po dobu minimálně desíti minut. Pokud grilujete, potřebujete teplotu nad 75 °C, která musí opět proniknout všude, až ke kostem (pozor na grilované kuře, nesmí být u kosti ještě krvavé). Také u mikrovlnné trouby musíme pamatovat na to, že ohřev je nerovnoměrný.
V mrazničkách se při -18°C salmonely sice nemnoží, ale neničí. Stejně tak v chladničkách do + 5°C se množení salmonel zastaví, avšak už při 6,5 °C (tedy dolních patrech) se může opět množit.

Ani u tohoto bodu se nemusíte u našich výrobků obávat. Produkty prošly dokonalým zpracováním při vysoké teplotě, kdy dojde k úplnému zničení veškerých nežádoucích mikroorganismů. Pokud si na cesty vezmete naše jídlo, můžete si ho opět jen ohřát (žádný var není potřeba).

 

3. Konzumovat stravu ihned po uvaření

Pokud necháváte jídlo chladnout při pokojové teplotě (20 – 25 °C), mikroby, které náhodou přežily var, se mohou velmi rychle vzpamatovat a začít se množit.

Jelikož dodáváme naše jídlo ve dvouporcovém či jednoporcovém balení, máte ohřáto jen tolik, kolik potřebujete a nemusíte se starat o skladování již uvařeného pokrmu.

 

4. Uchovat potraviny, je-li to nutné, buď v teplém, nebo studeném stavu

Toto pravidlo je velmi důležité zvláště u jídel, které potřebujete uchovat déle než 3 hodiny. V teplém stavu uchováváme kolem 60°C, ve studeném pod 10 °C. Avšak pozor! Dáme-li ještě teplé potraviny do chladničky, chladnou pomalu a střed zůstává dlouhou dobu teplý (nad 10°C) a mkroby se mohou velmi rychle pomnožovat.

Naše jídla jsou velmi jednoduchá na přípravu – netřeba dlouhý čas na ohřev, proto můžete ohřát těsně před konzumací a opadá tak nebezpeční pomnožení nežádoucích mirkobů.

 

5. Důkladně ohřívat už jednou uvařené potraviny před opětovnou konzumací

Toto je nejúčinnější ochrana před nebezpečnými mikroorganismy, které se mohly pomnožit během skladování jídla. V zařízeních společného stravování však nelze vyloučit riziko, proto se nesmí podávat jídlo z druhého dne.

Ani zde se nemusíte o skladování starat – ohřejete jen množství, které spotřebujete. Proto si můžete u nás vybrat, zda chcete dvouporcové či jednoporcové jídlo.


6. Zabránit styku mezi syrovými a již uvařenými potravinami

Uvařené potraviny se mohou i malým dotykem se syrovou neuvařenou surovinou kontaminovat mikroby (říkáme tomu „křížová kontaminace“). Proto nesmíme používat stejný nůž, vidličku či kuchyňské prkénko na úpravu syrové potraviny (např. masa, obalování ve vajíčku apod.) na úpravu již uvařeného pokrmu (krájení či manipulaci s usmaženým kouskem). Nebo použití stejného náčiní pro úpravu syrového masa a krájení a porcování uvařeného knedlíku. Stejně tak musíme být důkladní při čištění plochy, na které jsme např. rozmrazovali kuře.

Naše výrobky jsou již hotová jídla. Nemusíte se obávat nákazy z takovéto kontaminace.

 

7. Stále a stále si mýt ruce

Ruce je třeba mýt před začátkem přípravy, při přerušení práce, při změně druhu přípravy (např. při přechodu zpracovávání syrového masa k práci s vařenými potravinami apod.). Stejně tak je třeba dbát na hygienu rukou po použití WC, hygienických úkonech a před konzumací jídla. Pokud zrovna trpíte průjmovým onemocněním či máte-li na rukou drobné hnisavé oděrky, je třeba použít i dezinfekci.

Jelikož dodáváme jídla bezpečně zabalená a zasterilovaná, která lze ohřívat v původním obalu, nemusíte se při přípravě starat o žádnou velkou hygienu. Sáčky s jídly můžete tedy jen vložit do horké vody a po 10 minutách otevřít a sníst.

 

8. Udržovat veškeré kuchyňské zařízení v naprosté čistotě

Nezapomínejte strojní nářadí (šlehače, mixéry, mlýnky apod.) před čištěním dokonale rozebrat a umýt všechny části. Dřevěná prkénka nejsou vhodná pro přípravu syrového masa, protože se nedají dokonale umýt.
Častým zdrojem mikrobů bývají znečištěné utěrky, proto je lepší umyté nádobí neutírat, ale nechat jen okapat a oschnout. Hadry na úklid a hadry na mytí podlah je třeba při praní vyvářet.

Pokud se rozhodnete pro ohřev našich jídel v původním obalu (ponořit do horké vody na 10 minut), nemusíte se o tyto nároky starat.

 

9. Ochraňovat potraviny před hmyzem, hlodavci a jinými zvířaty

Nejlepší ochranou je pečlivé uchovávání potravin v uzavřených obalech. Je třeba dbát na toto pravidlo při sušení koření a bylinek na půdách!

Naše obaly jsou hermeticky uzavřené, a pokud se skladují na správném místě, nehrozí žádné nebezpečí.

 

10. Používat vždy jen nezávadnou, tj. pitnou vodu


Rizikové bývají místní zdroje pitné vody (studny), zvláště pak nezajištěné studánky. Pokud máte sebemenší pochyby, vodu raději před použitím převařte.

K přípravě našich jídel již voda není potřeba, jelikož dodáváme již hotové jídlo k přímé spotřebě.

 

Takže toliko z pravidel Světové zdravotnické organizace. Některá pravidla praktikujeme automaticky, jiné věci si ne vždy uvědomujeme. Tímto článkem jsme Vás chtěli motivovat k tomu, abyste se snažili co nejvíce vyhýbat nebezpečí nákazy z potravin ve všech fázích přípravy jídla, jak se říká „od vidlí až po vidličku“. A pokud si budete na své cesty brát naše produkty, máte zajištěnou bezstarostnou dovolenou a žádné nákazy z nesprávně připravených pokrmů se nemusíte obávat.

(vk)

  Napište příspěvek

Slouží pouze pro odpověď, nebude nikde zobrazen.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace